Ga verder naar de inhoud

Verzekeringen - FAQ

Op deze pagina vind je alle vragen rond de samenaankoop verzekeringen terug.

1. Wie kan deelnemen aan de samenaankoop verzekeringen?

De samenaankoop verzekeringen is bedoeld voor organisaties binnen de socioculturele sector die behoren tot paritair comité 329. Zij kunnen aansluiten bij het algemeen verzekeringspakket van Scwitch.

Daarnaast is er de mogelijkheid om deel te nemen aan de samenaankoop hospitalisatieverzekering. Deze is exclusief voor leden van Sociare. Dit betekent dat organisaties die nog geen lid zijn van Sociare eerst lid moeten worden om aan de hospitalisatieverzekering te kunnen deelnemen.

Nog geen lid? Ontdek hoe je lid kan worden van Sociare en bekijk welke voordelen een lidmaatschap biedt voor jouw organisatie.

2. Wanneer moet ik intekenen op de samenaankoop verzekeringen?

De huidige samenaankoop verzekeringen loopt van 1 januari 2025 tot eind 2030. Organisaties kunnen zich nog steeds aansluiten voor de resterende periode van deze samenaankoop.

Om een vlotte overstap te garanderen, is het belangrijk om rekening te houden met de opzeg van bestaande verzekeringen. Idealiter wordt deze opzeg voor het einde van september van het lopende jaar ingediend, zodat de oude polissen tijdig kunnen worden stopgezet en de nieuwe dekking via de samenaankoop vanaf 1 januari van het volgende jaar volledig van kracht kan zijn. Zo vermijd je eventuele overlappingen of onderbrekingen in de verzekering.

3. Is het mogelijk om slechts voor één polis in te schrijven in de samenaankoop?

Het is niet mogelijk om slechts één afzonderlijke polis via de samenaankoop af te sluiten. Als je kiest om in te tekenen bij de samenaankoop verzekeringen, dan stap je in voor alle verplichte verzekeringen: burgerlijke aansprakelijkheid, arbeidsongevallen, bestuurdersaansprakelijkheid en brandverzekering.

Daarnaast is het ook mogelijk om vrijblijvend via de samenaankoop in te stappen bij verzekeringen zoals alle risico's elektronica, omnium dienstopdrachten en fietsen.

Ook de hospitalisatieverzekering kan individueel afgesloten worden.

4. Is het mogelijk om de samenaankoop verzekeringen vroegtijdig te beëindigen?

In principe kan de deelname aan de samenaankoop verzekeringen niet onmiddellijk worden stopgezet. Controleer eerst altijd de voorwaarden die in de bijlage van je overeenkomst zijn opgenomen, aangezien daar specifieke afspraken over beëindiging kunnen staan.

Over het algemeen blijft een deelnemende organisatie tijdens het eerste jaar nog aangesloten bij de samenaankoop. In de tussentijd is het wel mogelijk om bestaande verzekeringspolissen op te zeggen tegen hun eerstvolgende vervaldatum. Zodra deze polissen verlopen, kan de overstap naar een andere verzekering automatisch plaatsvinden. Dit zorgt ervoor dat je als organisatie continu verzekerd blijft, zonder onderbrekingen, terwijl de administratieve afhandeling correct wordt uitgevoerd.

5. Is een vrijwilligersregister verplicht binnen de samenaankoop verzekeringen?

Nee, binnen de huidige samenaankoop verzekeringen is een vrijwilligersregister niet langer verplicht. In sommige oudere polissen stond dit nog vermeld, maar met Belfius (de verzekeringsmaatschappij die instaat voor de waarborgen Burgerlijke Aansprakelijkheid en Ongevallen) is afgesproken dat dit niet meer nodig is.

Let wel: het blijft belangrijk om het aantal vrijwilligers, leden en deelnemers zo nauwkeurig mogelijk te schatten en correct door te geven. Zo blijft de verzekering afgestemd op de werkelijke situatie van je organisatie.

6. Wat is de kostprijs van de samenaankoop verzekeringen?

De prijs van de verzekeringen binnen de samenaankoop verschilt per organisatie. Ze hangt af van factoren zoals het type organisatie, het aantal medewerkers of vrijwilligers, of andere specifieke kenmerken van de organisatie (bijvoorbeeld het gebouw bij een brandverzekering).

Omdat elke organisatie uniek is, moet de kostprijs altijd individueel berekend worden. Voor specifieke vragen over prijzen, een indicatie op maat of meer informatie over de verschillende opties, kan je contact opnemen met IC Verzekeringen via non-profit@ic-verzekeringen.be. Zij kunnen een persoonlijke berekening maken op basis van jouw situatie.

7. Zijn de verzekeringen in onze samenaankoop ethisch verantwoord?

IC verzekeringen werkt voor de samenaankoop verzekeringen samen met AXA en Belfius. In december 2025 namen wij vanuit Scwitch, als partner binnen deze samenaankoop, contact op met beide verzekeraars met enkele vragen rond hun ethisch en duurzaam investeringsbeleid. 

Hieronder vind je de reacties die wij van AXA en Belfius op onze brief ontvingen.

AXA

De actuele investeringsrelaties van de AXA-groep met Israëlische bedrijven, overheidsinstanties of financiële instellingen:
AXA controleert haar investeringen strikt op naleving van sanctielijsten. Dit betekent dat bedrijven die op deze lijsten staan, inclusief Israëlische bedrijven die op de sanctielijsten staan en bijvoorbeeld betrokken zijn bij militaire of civiel-militaire producten, niet in de portefeuille worden opgenomen. AXA waarborgt zo dat haar investeringen altijd in overeenstemming zijn met internationale normen en sanctieregimes. 

De manier waarop AXA haar desinvesteringsbeslissingen sinds 2024 opvolgt en evalueert:
AXA volgt haar investerings- en desinvesteringsbeslissingen binnen het raamwerk van haar AXA Group Human Rights Policy en de Responsible Investment Policy. Deze beleidslijnen zijn gebaseerd op internationale principes zoals de UN Principles for Responsible Investment en andere standaarden, en worden strikt nageleefd en regelmatig bijgewerkt.

Het proces omvat onder meer het gebruik van ESG-analyses, sectorrestricties en het actief beheren van de portefeuille. Er wordt ook continu gecontroleerd op naleving van sanctielijsten, inclusief  van bedrijven die militaire producten produceren.

De concrete toepassing van het ethisch of duurzaam investeringskader binnen deze context:
AXA’s investeringskader wordt concreet vormgegeven door haar Responsible Investment Policy en de Human Rights Policy, die gebaseerd zijn op internationale standaarden zoals de UN Global Compact, de principes voor duurzame verzekering en de principes voor verantwoord investeren.


Dit kader vertaalt zich in praktische maatregelen zoals:

  • Sectorrestricties (bijvoorbeeld kolen, controversiële wapens, tabak, palmolie);
  • Uitsluiting van bedrijven die betrokken zijn bij ernstige controverse of niet voldoen aan ESG criteria;
  • Streven naar vergroening van de portefeuille via groene obligaties en impactinvesteringen;
  • Het actief betrekken van bedrijven via engagement en stemmen om hoge standaarden op het gebied van milieu, sociale verantwoordelijkheid en governance te stimuleren.

Daarnaast wordt het beleid voortdurend uitgevoerd en gecontroleerd via interne monitoring, audits en rapportages, om te zorgen dat de investeringen in lijn blijven met de principes van mensenrechten en duurzaamheid.

 

Belfius 

Belfius respecteert de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens en het Internationaal Humanitair Recht, in al zijn activiteiten inclusief zijn investeringsactiviteiten.

Belfius past hiervoor zijn Transition Acceleration Policy toe die gebaseerd is op internationaal erkende normen, namelijk de 10 principes van het Global Compact van de Verenigde Naties, en op een strikte interne methodologie. Dit houdt een grondige analyse van bedrijven in om diegenen te identificeren en uit te sluiten die deze principes niet respecteren.

In deze context monitort Belfius regelmatig zijn investeringen en gaat in dialoog met bedrijven wanneer specifieke vragen ontstaan, om ervoor te zorgen dat zijn aanpak in lijn blijft met zijn engagement op het gebied van verantwoord beleggen. Er bestaat echter geen duidelijk consensus om de link te definiëren tussen de economische activiteiten van een bedrijf en een eventuele steun aan een gewapend conflict.

Tot slot hechten we bij Belfius veel waarde aan de vrijheid van onze klanten om zelf keuzes te maken die aansluiten bij hun persoonlijke overtuigingen en hiervoor biedt Belfius verschillende opties aan. 

8. Worden de premies geïndexeerd?

De premies blijven ongewijzigd gedurende de hele looptijd van de aanbesteding (tot 2030). Er wordt ook geen indexatie toegepast.